Výmena oleja v automatickej prevodovke.

Meniť olej v automatickej prevodovke, alebo nemeniť? Každý vie, že nič netrvá večne, že olej pri námahe prevodovky časom degraduje a treba ho meniť. Tak prečo je tu s nami stále otázka, ktorá pravidelne vyvoláva horúce diskusie? Poďme sa na to pozrieť.

Celoživotná ani doživotná náplň do prevodovky neexistuje

Nejedna automobilka v spojení s automatickou prevodovkou s obľubou využíva slovné spojenie ako „doživotnú náplň“ alebo „celoživotnú náplň“. A práve to je dôvod, prečo dohady či olej meniť alebo nemeniť existuje. Problém je v tom, že slovník bežného človeka a marketingový slovník automobilky je zásadne odlišný. Slovo „doživotné“ v očiach automobilky znamená iba na obdobie, kedy je automobil aktívne využívaný jeho obstarávateľom. Často je z hľadiska automobilky toto časové obdobie ohraničené trvaním záručnej doby, a ako vieme, tá sa v drvivej väčšine prípadov pohybuje v nižších jednotkách rokov. To bohužiaľ veľa majiteľov áut s automatickou prevodovkou nevie, nenechajú sa poučiť a následne na to draho doplatia. Veľmi často sa stáva, že pri kúpe vozidla staršieho ako 7 rokov olej v automatickej prevodovke nikdy nebol vymenený. Majiteľ vozidla navyše spočiatku nemusí poznať, že je s autom niečo zle. Moderné prevodovky totiž dokážu rozpoznať kondíciu oleja a samy upravujú svoje správanie. Až keď kvalita oleja poklesne pod neúnosnú hranicu, zaregistruje vodič zmeny v správaní - cukanie, zasekávanie, rachot. To už je ale väčšinou neskoro.

Ako často meniť olej v automatickej prevodovke?

Odporúčaný interval výmeny oleja v automatickej prevodovke je 30 000 – 60 000 km, v závislosti od charakteru a náročnosti jázd, ktoré s vozidlom podnikáte. Vplyv má samozrejme aj aký konkrétny typ automatickej prevodovky vaše vozidlo využíva. Napríklad automatické prevodovky typu CVT sú výrazne citlivejšie na kvalitu oleja. Môžete sa teda aj po 30 000 km pustiť do výmeny s čistým svedomím. U automatickej prevodovky DSG výmena oleja môže prebehnúť aj po 60 000 km. Pri výmene oleja musíme myslieť aj na nový olejový filter. Na jeho výmenu sa často zabúda.

Ako vymeniť olej v automatickej prevodovke? Doma to neskúšajte

Táto informácia vás určite nepoteší. Výmena oleja v automatickej prevodovke patrí medzi odborné úkony. Tu sa rozhodne oplatí prenechať túto prácu na skúsených odborníkov, ktorí vášmu autu zaistia potrebnú starostlivosť. Vzhľadom na náročnosť tohto úkonu je vopred si zistiť, ktorý autoservis dokáže tento úkon vykonať. Pri výmene oleja je totiž nutné automatickú prevodovku prepláchnuť čističkou so špeciálnym roztokom. Len tak dosiahnete, aby sa skutočne všetky zvyšky starého oleja dostali von. Bez tohto kroku sa môže stať, že viac ako 30 % starého oleja zostane v najrôznejších zákutiach, ktorých majú prevodovky na rozdávanie.

Patria aditíva do oleja do automatických prevodoviek?

Aditíva slúžia na ochranu všetkých súčastí prevodovky. Znižujú trenie medzi jednotlivými súčasťami, uľahčujú ich pohyb a poskytujú im ochranu. Pri výbere aditív do automatickej prevodovky nezabúdajte na správny výber. Je nutné využívať iba kvalitné a preverené aditíva. V tomto ohľade patria aditíva NANOTECH-EUROPE vďaka technológii volfrámových častíc medzi špičku na trhu. NANOTECH ochráni dôležité súčiastky prevodovky nano-vrstvou volfrámových častíc. Táto vrstva dopomôže k dlhšej životnosti prevodovky, hladšiemu chodu a zároveň vďaka redukcii trenia zníži aj spotrebu pohonných hmôt.

Koľko stojí výmena oleja v automatickej prevodovke?

Cena za tento úkon sa v slovenských autoservisoch pohybuje od 200 € do 800 €. Áno, je to skutočne široké pásmo, ale rovnako tak objemné je aj množstvo automatických prevodoviek na trhu. Preto je vždy nutné sa vopred dohodnúť s konkrétnym servisom, či majú s konkrétnou prevodovkou skúsenosti a aká je cena a časová náročnosť.