5 vecí, ktoré musí vodič pred zimou skontrolovať

Žiadne ročné obdobie nie je pre vodičov tak náročné ako zima. Teploty pod bodom mrazu, klzké cesty, sneh, soľ. To je len zlomok nástrah, ktoré na nás na cestách čakajú. Aj preto je nutné, aby sa každý vodič uistil, že je jeho vozidlo naozaj pripravené na zimu.

 

Pneumatiky

Ideálna doba na výmenu pneumatík prichádza v čase, keď vonkajšie teploty klesnú pod 7 °C. To je hranica, kde letné pneumatiky prestávajú fungovať ako majú a dochádza k znižovaniu priľnavosti. To sa negatívne prejavuje predĺžením brzdnej dráhy a nárastom rizika šmyku. Zásadnú úlohu zohráva stav zimných pneumatík. Skontrolujte hlavne hĺbku dezénu. Tá nesmie byť menšia ako 4 mm.

 

Kontrola batérie

Vybitá batéria je známy strašiak vodičov. Zákon schválnosti v tomto prípade funguje vždy proti vám, a že je nutné zaobstarať novú batériu zistíte v momente, keď budete mať najviac naponáhlo. Preto odporúčame pred príchodom zimy nechať v servise preveriť stav batérie aj nabíjacieho systému. Zručnejší vodiči dokážu túto kontrolu vykonať aj doma svojpomocne. Bežná batéria by mala bez problémov prežiť 2 – 3 zimy. U starších batérií sa odporúča v priebehu zimy batérií vždy raz mesačne dobiť na domácej nabíjačke.

 

Kontrola oleja

Pokiaľ premýšľate, či olej vymeniť pred zimou alebo až po nej, máme pre vás odporúčanie. Určite pred zimou. Vlastnosti oleja sa s klesajúcou teplotou menia. Starší olej, ktorý má to najlepšie už za sebou, tak v zime nemusí fungovať úplne optimálne a je preto vhodné ho vymeniť. Pri výmene motorového oleja nezabudnite ani na aplikáciu aditíva NANOTECH. Aditíva NANOTECH ochránia dôležité časti motora nano-vrstvou volfrámových častíc. Tá vám dopomôže k dlhšej životnosti motora a zároveň vďaka nižšiemu treniu zníži aj spotrebu pohonných hmôt.

 

Palivo – pozor hlavne na naftu

Na palivo a jeho kvalitu si musia dávať pozor hlavne majitelia naftových áut. Na rozdiel od benzínu má nafta v mrazoch tendencie zamŕzať. Riešením je takzvaná zimná nafta, ktorú čerpacia stanica s príchodom mrazov ponúka. Tu platí viac ako inokedy, že sa neoplatí tankovať na neznámych a nekontrolovaných čerpacích staniciach. Viac informácií o tom, ako spoznať kvalitné palivo sa dozviete v našom nedávnom článku.

 

Zmes do ostrekovačov a chladiaca kvapalina

Ešte než udrú mrazy, je potrebné skontrolovať všetky prevádzkové kvapaliny vozidla. Po prvé je dôležité skontrolovať množstvo kvapalín aj celé ich vedenie, pre prípad poškodenia a úniku. Zmes do ostrekovačov jednoducho vymeníme za zimnú, nemrznúcu zmes. U chladiacich kvapalín meriame aj jej odolnosť voči mrazu. Na to je potrebné mať špeciálny hustomer. Ideálne by mala chladiaca kvapalina odolať teplote - 30 °C. To je v našich zemepisných šírkach záruka toho, že vaše vozidlo prežije mrazivé noci bez úhony.