Ako vybrať olej do automatickej prevodovky?

 

Ako vybrať ten správny olej pre konkrétnu automatickú prevodovku? Má zmysel do oleja do automatickej prevodovky pridávať ďalšie aditíva? Kedy mám olej vymeniť? To sú otázky, ktoré by si mal klásť každý majiteľ vozidla s automatickou prevodovkou.

 

Držte sa odporúčania výrobcu, pýtajte sa a žiadne experimenty!

Je to naša pravidelná rada a budeme sa jej držať aj dnes. Vždy si dôkladne preštudujte, čo vám určuje a odporúča výrobca vozidla. Pri výbere oleja do automatickej prevodovky to platí dvojnásobne. Každý výrobca si totiž často necháva pre prvovýrobu namiešať úplne unikátnu olejovú zmes tak, aby bola čo najvhodnejšia na nastavenie automatickej prevodovky konkrétneho modelu. To nás teda privádza k jednoduchému pravidlu. Vždy používajte iba špecifikáciu oleja, ktorá bola do automatickej prevodovky aplikovaná pri jej zostavení.

  Na rozdiel od motorového oleja, kde výrobca  popri použitej špecifikácii oleja, udáva aj niekoľko ďalších špecifikácií. Pri automatickej prevodovke je možné vždy využiť iba jednu špecifikáciu. Nikdy sa teda nepúšťajte do experimentov a odporúčaní samozvaných expertov.

Patria aditíva do oleja do automatických prevodoviek?

Aditíva NANOTECH-EUROPE určené pre oleje do automatických prevodoviek majú pozitívny účinok na chod a životnosť prevodovky a vďaka zníženiu trenia pôsobia pozitívne aj na zníženie spotreby paliva. Je ale dôležité mať správne nastavené očakávania. Aditíva totiž nerobia zázraky a naplnia priania. Opraviť veľké poškodenie prevodovky dokáže len servis. Aditíva slúžia na ochranu všetkých súčastí prevodovky. Znižujú trenie medzi jednotlivými súčasťami, uľahčujú ich pohyb a poskytujú im ochranu. Konkrétne aditíva NANOTECH ochránia dôležité súčasti prevodovky nano-vrstvou volfrámových častíc. To vám dopomôže k dlhšej životnosti prevodovky a zároveň vďaka nižšiemu treniu zníži aj spotrebu pohonných hmôt. Preto je dôležité o výmene oleja v automatickej prevodovke a využití aditíva NANOTECH-EUROPE premýšľať skôr, než dôjde k problémom.

Ako a kedy meniť olej v automatickej prevodovke?

Všeobecné pravidlo odporúča meniť olej v automatickej prevodovke raz za 30 – 60 000 km. Rozhodne sa o to ale nepokúšajte sami. Ide o pomerne zložitý proces. Pre vaše vozidlo a aj pre vašu peňaženku bude najlepšou voľbou vyhľadať špecializovaný servis, ktorý sa na výmeny oleja v automatických prevodovkách špecializuje. Viac sa o výmene oleja v automatickej prevodovke dozviete v našom predchádzajúcom článku.