10 vecí, ktoré by ste mali v zime voziť so sebou

V zime na vodiča čaká mnoho prekážok a potenciálnych problémov, ktorým často nie je jednoduché sa vyhnúť. V prípade neočakávanej krízovej situácie je vždy lepšie byť pripravený. Povinná výbava je síce pomerne komplexná, v zime sa ale môže objaviť mnoho prípadov, kde vám povinná výbava nepomôže. Preto je dobré byť pripravený a voziť so sebou v aute ešte zopár ďalších vecí.

 

Škrabka a metlička

Mať v aute škrabku na ľad a metličku je v zime absolútna nutnosť. To platí aj pokiaľ parkujete auto v garáži. Mráz a sneh často udrie aj keď to najmenej čakáme. Pamätajte na to, že zo zákona má každý vodič povinnosť na vozovku vyjsť s autom očisteným od snehu a námrazy a s dobrým výhľadom. Nie je to  len pokuta, ktorá vám hrozí. Nedostatočne očistené autá od snehu a ľadu ročne spôsobia mnoho dopravných nehôd. Doma je dobré mať škrabku na ľad a metličku po ruke aj mimo auto. Nikoho nepoteší, keď si ráno nasype sneh na sedačky. V prípade núdze vám poslúži aj akákoľvek plastová karta napríklad vernostného programu vášho obľúbeného supermarketu.

Rozmrazovač zámkov

Predovšetkým majitelia starších vozidiel pri tuhých mrazoch určite ocenia rozmrazovač zámkov. Ten ale z očividných dôvodov nenechávajte vo vnútri vozidla. Za zamrznutými dverami by vám veľmi nepomohol.

Snehové reťaze

Ani najlepšie zimné pneumatiky nedokážu zázraky. Ak nabehnete na mäkký, čerstvý sneh, dezén pneumatiky sa zanesie a príchod k vašej horskej chate sa stane nočnou morou. Pokiaľ plánujete výjazd do vyšších nadmorských výšok, sú snehové reťaze skrátka nutnou výbavou auta. Vďaka reťaziam bude mať vaše auto nielen vyššiu trakciu na zdolávanie prevýšenia, ale aj jeho brzdná dráha sa na snehu zníži o tretinu. Nutné je aj poznať postup ich nasadzovania. To by si mal každý vodič aspoň raz nanečisto vyskúšať predtým, než vyrazí do hôr. A pozor, reťaze montujeme vždy len na poháňanú nápravu auta!

 Čelovka

Vedeli ste, že tretina všetkých problémov na cestách vznikne po zotmení? V zimných mesiacoch je toto riziko ešte vyššie. Kto už niekedy menil bicykel alebo nasadzoval snehové reťaze po tme vie, že to je všetko len nie príjemné. Vďaka čelovke si zaistíte dobrú viditeľnosť a voľné ruky v prípade akéhokoľvek problému.

Teplá deka

Čistá teplá deka je v aute na nezaplatenie. Pokiaľ v zime uviaznete z akéhokoľvek dôvodu spoznáte, ako rýchlo môže teplota v interiéri auta klesať. Pokiaľ po nehode alebo zrážke so zverou čakáte na príchod polície a odťahovku, budete za teplú deku veľmi radi. Navyše, ak sa dostanete k dopravnej nehode, využijete deku na udržanie účastníkov nehody v teple. To je tá najlepšia ochrana proti šoku.

Jedlo a pitie

Olovrant trvanlivého charakteru by ste mali mať v aute neustále. Nikdy neviete na ako dlho sa môžete zaseknúť v kolóne, ako dlho budete čakať na odťah, alebo kedy dostanete vy alebo iný cestujúci hlad. Ako totiž vieme, hlad je príčinou stresu a toho si aj bez hladovania za volantom užijete viac ako dosť. Vozte so sebou preto vždy aspoň pár mysli tyčiniek alebo iný trvanlivý zdroj energie. Samozrejmosťou je aj voda. Špeciálne v zime má telo tendenciu dehydratovať bez toho, aby ste to na sebe kvôli absencii tepla pocítili.

 Štartovacie káble alebo štartovacie stanice

Je to problém hlavne starších autobatérií. Necháte auto stáť dlhšiu dobu na mraze a už omieta štartovať. Preto sa oplatí mať v aute štartovacie káble. Kúpite ich na každej pumpe a nestoja až tak veľa. Navyše nemusia slúžiť len vám, ale môžete pomôcť aj ďalším vodičom. Použitie štartovacích káblov je ľahké. Červený kábel pripojíte na plus vybitej batérie a na plus nabitej batérie. Motor vozidla s nabitou batériou by mal byť naštartovaný. Následne pripojíte čierny kábel na mínus nabitej batérie a na kostru auta, ktoré chcete naštartovať. Po úspešnom naštartovaní odpájame ako prvý čierny kábel, až potom červený. Ak chcete byť obzvlášť vybavený, pripravte si štartovaciu stanicu. S jej pomocou budete úplne samostatní a nebudete potrebovať pomoc od ďalšieho vodiča.

Vrecko piesku alebo mačacej podstielky

Piesok, mačacie stelivo alebo aj obilie. Každý podobný posyp vám môže vytrhnúť tŕň z päty, keď sa budete pokúšať rozbehnúť sa na ľade alebo zájsť do garáže po namrznutej príjazdovej ceste. Ako „núdzovku“ ide na rozjazd využiť napríklad aj kus starého koberca. Rada mať v aute vrece piesku alebo obilia určite nie je cudzia pre majiteľov so zadným náhonom. Ostatne nejeden majiteľ BMW v dobách minulých v zime dobrovoľne vozil v kufri päťdesiatkilogramové vrece obilia, aby obmedzili pretáčavosť týchto nemeckých sedanov na snehu.

 Pracovné rukavice

Už ste niekedy dokázali vymeniť koleso bez toho, aby ste sa zašpinili? My tiež nie. V zime navyše vaše ruky pri výmene kolesa alebo akéhokoľvek podobného úkonu rýchlo chladnú. Ľahké pracovné rukavice vás ochránia pred špinou aj pred štipľavým mrazom.

 Plnohodnotná rezerva

V dnešnej dobe už nie je zo zákona povinné so sebou voziť plnohodnotnú rezervu. Namiesto toho zákon umožňuje rezervu nahradiť sadou na opravu pneumatiky alebo potvrdením asistenčnej služby. Pokiaľ sa ale naozaj ponáhľate, je jednoduchá výmena koleso za koleso najrýchlejšia.