Na štart najnáročnejších pretekov sveta Rally Dakar sa postaví takmer 40 Čechov. Niektorí s technickou podporou NANOTECH-EUROPE

Čakanie sa kráti, nový ročník slávnej Rally Dakar už klope na dvere. Pre 45. ročník tohto slávneho závodu sa už po štvrtýkrát bude konať kompletne na území Saudskej Arábie. Na štarte sa predstaví hneď 37 Čechov a mnohí z nich aj s technickou podporou Nanotech za chrbtom! 

Najnáročnejšie Dakar histórie

Úvodný prológ závodu je naplánovaný na 31. decembra 2022. Do cieľa poslednej etapy by mali jazdci doraziť 15. januára 2023. Závod je rozdelený do 14 etáp a úvodného prológu. Celková trasa závodu tvorí 8 549 km, z ktorých 4 706 km sú samotné rýchlostné skúšky. Rovnako ako každý rok organizátori súťaže vyhlasujú, že sa im podarilo pripraviť trať, ktorá môže hrdo niesť titul najnáročnejšej Dakar histórie.

Českí pretekári patria svojou početnou účasťou medzi významnú časť štartového poľa. Celkovo by sa na štarte prológu malo objaviť takmer 40 českých reprezentantov, pričom niektorí sa môžu spoľahnúť okrem iného aj na technickú podporu – aditíva, mazivá a suché povlaky spoločnosti NANOTECH-EUROPE.

 

Buggyra, Podmol a Klimčiw s technickou podporou NANOTECH za chrbtom

Spoločnosť NANOTECH-EUROPE so závodným tímom Buggyra ZM Racing spolupracuje už dlhodobo. Pre nadchádzajúci ročník Rally Dakar bude Buggyra využívať aditíva NANOTECH v motorovom aj prevodovom oleji vo všetkých svojich sprievodných vozidlách aj závodných špeciáloch TATRA aj CAN-AM. Navyše NANOTECH-EUROPE so svojimi prostriedkami na suché povlakovanie pomohol vyriešiť kritické časti závodných špeciálov. Buggyra ZM Racing do závodu nasadí hneď 5 posádok v dvoch kategóriách. V kategórii ľahkých prototypov nasadzuje roudnický tím posádky v zložení Aliyyah Koloc a Stéphane Duplé (Fr.) a Josef Macháček a Taye Perry. V kategórii kamiónov Buggyra nasadzuje rekordný počet troch kamiónov. V nasledujúcom zložení posádok:

Jaroslav Valtr st., Rebé Kilian a Tomáš Šikola

Martin Šoltys, Roman Krejčí a David Hoffmann

Robert Kasák, Tomáš Kazarka, Jaroslav Kolar

Novinkou vo farbách tímu Buggyra ZM Racing je štart v kategórii Dakar Classic. Za volantom so slávnou Tatrou Puma sa objaví Slovák Radovan Kazarka, ktorému bude robiť podporu dakarská legenda Jozef Kalin a Pavol Zachar.

 

Návrat Libora Podmola

Aj s podporou spoločnosti NANOTECH-EUROPE sa na dakarskú rally po vynútenej ročnej prestávke vracia majster sveta vo freestyle motokrose, Libor Podmol, ktorý sa chystá štartovať v kategórii Original by Motul pre jazdcov bez asistencie.

"Byť sám na Dakare je výzva a hlavne dobrodružstvo, ktoré chcem skúsiť. Bude to podobný adrenalín ako salto na tejto motorke cez môj plot. Myslím, že som prvý, čo predviedol skutočný freestyle trik na dakarskom špeciáli," uviedol Podmol v tlačovej správe.

Klymčiw sa vracia tretíkrát s českým veteránom

Aditíva NANOTECH-EUROPE bude  v motore a prevodovke svojho veterána Škoda 130 LR využívať aj Ondřej Klymčiw, ktorý nastúpi do kategórie Dakar Classic už tretíkrát.

Medzi ďalších známych Čechov, ktorí budú v Saudskej Arábii bojovať, patrí aj Martin Prokop, ktorý nedávno predstavil svoj nový prepracovaný Ford F150 Raptor. Novú techniku na Dakar vezie aj Martin Macík. Výpočet všetkých ďalších slovenských jazdcov pre Dakar 2023 nájdete nižšie:

Automobily: Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford); Miroslav Zapletal, Marek Sýkora/SR (Ford); Karol Trnený, Milan Horyl (Ford).

Kamióny: Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco); Aleš Loprais, Peter Pokora, Jaroslav Valtr ml. (Praga); Tomáš Vrátny, Jaromír Martinec, Bartolomej Boba/Pol. (Tatra); Dušan Randýsek, Joel Darboure/Fr., Anthony Robineau/Fr. (MAN); Albert Llovera/Andorra, Margot Llobera/Andorra, Peter Vojkovský (Ford).

 

Klasik: Radek Vávra, Lukáš Vala (Nissan Patrol); Olga Roučková, Jiří Kopřiva (Suzuki Samurai); Ondrej Martinec, Gabriel Zubor (Toyota Land Cruiser).

Motocykle: Martin Michek (KTM); Milan Engel (KTM); Ján Brabec (KTM); David Pabiška (KTM); Libor Podmol (Husqvarna).

Štvorkolky: Zdeněk Tůma (Yamaha).