Ako sa brániť hrdzaveniu? Aj parkovanie na trávniku môže autu škodiť

 

Ako sa brániť hrdzaveniu? Aj parkovanie na trávniku môže autu škodiť

 

Oceľ je materiál, ktorý môže za vysokú úroveň ľudskej civilizácie – je pevná, pružná, tvrdá, húževnatá a aj trvanlivá. Poslednú vlastnosť môže výrazne ovplyvniť najväčší nepriateľ všetkého oceľového – korózia a spôsob akým je proti nej oceľ chránená. A platí to aj v prípade ocele, ktorá je základným materiálom drvivej väčšiny automobilov.

 

Automobilky chránia vozidlá proti korózii preverenými spôsobmi – najčastejšie pozinkovaním. Nevýhodou je, že ochranný povlak nie je odolný proti mechanickému pôsobeniu – treniu, odlietajúcim kamienkom a podobne. Keď je ochranná vrstva narušená, začne pomaly dochádzať k hĺbkovej oxidácii ocele a súčiastky auta hrdzavejú. Návod, ako korózii úplne zabrániť neexistuje, avšak dodržiavanie niekoľkých pravidiel dokáže zabrániť najhoršiemu – dlhodobo neriešený problém môže viesť až k strate potvrdenia o technickej spôsobilosti STK.

 

Servis

 

Pokiaľ nie je automobil búraný, tak všeobecne platí že korózia najviac ohrozuje miesta, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti vozovky. Práve také časti vozidla užívateľ bežne nevidí a môže sa tak stať, že v podvozku automobilu, ktorý je na prvý pohľad v prvotriednej kondícii, hrdza doslova vyčíňa. Prvou radou teda je nepodceniť prevenciu a nechať si automobil pravidelne prezrieť odborníkom. Ten dokáže rozpoznať koróziu v jej začiatkoch a pozná potenciálne problémové miesta. Veľa výrobcov vozidiel dokonca podmieňuje túto starostlivosťou záruku.

 

Čistota

 

Príčinou korózie je zvýšená vlhkosť. Jej mieru je možné na povrchu automobilu znížiť prístupom vzduchu a prirodzeným odparovaním. Je to však oveľa zložitejšie, keď je na mieste nános špiny, najčastejšie snehu alebo blata. Riešením je pravidelné umývanie, predovšetkým problémových partií vozidla – podvozok a oblasti okolo kolies.

 

Parkovanie

 

Na každodennej báze môžete ovplyvniť stav svojho automobilu štýlom, či skôr miestom parkovania. Ideálne je samozrejme garáž, ale túto možnosť nemá každý. Pokiaľ teda musíte parkovať vonku, dbajte na to, aby automobil dlhodobo nestál na mieste so zvýšenou vlhkosťou – tráve, hline alebo výmole s permanentnou mlákou.