Ako vyčistiť svetlá na aute doma – efektívne a jednoducho

Veríme, že väčšina z vás sa už stretla s problémom zašpinených svetiel na vašom automobile. Niektorí vodiči si tento problém ani neuvedomujú alebo ho prehliadajú. Pokiaľ vám však záleží na správnej funkčnosti jednotlivých aspektov vášho automobilu a taktiež prikladáte dôraz na vizáž vášho štvorkolesového tátoša, určite sa vám nasledujúce odseky zídu! Svetlomety predstavujú jeden z kľúčových prvkov automobilu – počas jazdy v tme bez nich jednoducho nič neuvidíte. Preto netreba ich údržbu podceňovať a pravidelne ich čistiť.

Prečo sa svetlomety vlastne zahmlievajú?

Pred tým, než si povieme ako vyčistiť svetlomety na aute, bolo by dobré vysvetliť si v skratke, ako tento stav v prvom rade nastáva. Nechceme vás ale zdržovať zbytočnými detailne popísanými vedeckými poučkami. V podstate ide o to, že súčasne šošovky svetlometov sú z polykarbonátov (kvôli lepšej odolnosti a dlhšej životnosti, akú mali v minulosti používané sklenené šošovky) na ktoré dopadá slnečné UV žiarenie, vďaka čomu sa následne vonkajšie vrstvy svetiel začnú znehodnocovať a rozpadávať. Vďaka týmto procesom zmieneného šošovky absorbujú modré svetlo (zo žiaroviek), čo ústi v znížení samotnej svetelnosti. Netreba však vešať hlavu, proces čistenia je skutočne jednoduchý!

Kedy je ten správny čas vyčistiť svetlomety? 

Na to, kedy je potrebné vyčisť svetlá na vašom automobile nie sú žiadne stanovené lehoty. Stačí vám použiť zdravý sedliacky rozum. Zdalo sa vám počas jazdy, že vaše svetlá nesvietia už tak jasne ako kedysi? Alebo máte pocit, že sa vychádzajúce svetlo vyznačuje žltkastým sfarbením? To všetko sú jasné náznaky, že niečo nie je v poriadku a buď je potreba skontrolovať autožiarovky alebo ide o to, že svetlomety sú zahmlené a je na čase ich vyčistiť!

Čím vyčistiť svetlomety? Odpoveď nájdete v obchode ale i doma!

Každý lepší obchod s potrebami na autá (a určite aj čerpacie stanice), disponuje nejakými prípravkami, ktoré vám pomôže vyčistiť svetlá na automobile v dôsledku znečistenia UV žiarením. Následne si len prečítate návod na produkte ako vyčistiť zažltnuté svetlá na aute a budete postupovať podľa jednotlivých krokov.

Pokiaľ však nechcete míňať peniaze na špecializované prípravky, alebo hľadáte šikovný, domáci spôsob ako vyčistiť plastové svetlá na aute, máme pre vás pár dobrých odporúčaní. Použitie zubnej pasty alebo sódy bikarbóny je odpoveďou na vaše starosti, ale pripravte sa na oveľa viac drhnutia ako by bolo potrebné pri použitý špecializovaných prípravkov. Zmienené produkty sa vyznačujú dostatočne vysokou mierou abrázie, aby vyčistili svetlomety bez akýchkoľvek poškodení – nemusíte sa obávať rýh, škrabancov ani ničoho podobného.

Ako vyčistiť svetlá zubnou pastou?

Na samotné čistenie si nachystajte zmienenú zubnú pastu, najlepšie pokiaľ máte v domácnosti nejakú, ktorej sa všetci vyhýbajú, vodu na opláchnutie a staré uteráky alebo handry. Pri utierkach sa uistite, že sa v nich nenachádzajú kamienky ani nič podobné, čo by mohlo nepriaznivo reagovať na čistený povrch.

Začíname nanesením kúsku pasty na handru a začíname pomaly brhliť po povrchu svetlometu. Smer drhnutia je len a len na vás, avšak vo všeobecnosti drhnutie v kruhových pohyboch nemá nejaký výraznejšie lepší účinok. Potom, ako svetlo na aute vydrhnete, opláchnite ho vodou a svetlo by malo zrazu byť ako nové! Pokračujete od jedného svetlometu k ďalšiemu, až kým nie sú všetky svetlomety perfektne čisté.

A teraz už viete, ako vyčistiť zájdené svetlá na aute rýchlo, jednoducho a hlavne lacno, bez zbytočného kupovania špeciálnych prostriedkov.